Dom z bali – Cena

Drewno to surowiec otrzymywany poprzez ścięcie drzew. Stanowi jeden z najstarszych materiałów wykorzystywany przez człowieka. Stosuje się je do budowy domów, ogrodzeń, zabawek, mebli, a nawet rowerów, czy zegarków. Jak się okazuje z drewna można zrobić niemal wszystko.  Kiedyś domy mieszkalne wykonane z tego wyjątkowego surowca wydawały się słabe, brzydkie i każdy marzył o murowanej konstrukcji, jednak czasy się zmieniły i ponownie powracamy do domów z bali drewnianych.

Dom z bali to przede wszystkim piękno, trwałość, ekologia, bezpieczeństwo, a i cena nie jest wyższa niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji. Co więcej są one bardzo oszczędne, gdyż w konstrukcji wykorzystywane są wszystkie najlepsze cechy surowca, jak na przykład zdolność absorpcji ciepła, czy odporność na przenikanie wilgoci.

Metod budowy domów z bali jest kilka jak na przykład szkieletowa, sumintkowo-łątkowa, wieńcowa oraz tzw. szwedzkie domy. Najprostszą i najłatwiejszą z nich jest konstrukcja szkieletowa. Projekty wybudowane w ten sposób można w prosty sposób modernizować czy powiększać, charakteryzuje go również łatwy montaż oraz niska cena.

Szweckie domy to właściwie wszystkim dobrze znane kanadyjskie projekty. Cechują się dobrą izolacją cieplną, co sprawia że są oszczędne, zatem cena domu z bali jest również atrakcyjna. Konstrukcja sumintkowo-łątkowa składa się natomiast z podwaliny przymocowanej do fundamentu. Całość jest wyposażona w słupy pomiędzy którymi montuje się sumiki. Takie domy wykonuje się z drewna suszonego. Projekty drewniane mają wiele zalet, dlatego zdobywają coraz większą grupę zwolenników. Cena domu z bali najczęściej określana jest na podstawie kwadratury ścian, na co ma wpływ grubość bala oraz powierzchnia projektu.